The Wahkiakum County Eagle - Established as The Skamokawa Eagle in 1891

Comet Track and Field

 

March 28, 2019



The Naselle track and field team started their season on March 14 at a league meet in South Bend. The following week, they hosted a meet at home.

The Comets were one of five teams in South Bend on March 14. The boys took fourth place with 31 points, and the girls took fourth place as well with 52 points.

The Eagle reports up to sixth place in all events.

Boys

100 meters—6. Corey Gregory 12.6. 400 meters—2. Corey Gregory 1:03.70, 3. (tie) Kolby Glenn 1:04.00. 800 meters—6. Kolby Glenn 2:33.00. 1600 meters—2. Kolby Glenn 5:18.50. 4x100 relay—2. Ian Fontanilla, Kolby Glenn, Vince Fauver, Corey Gregory 53.00.

Shot put—4. Vince Fauver 30-06.00. Javelin—4. Vince Fauver 102-11. Long jump—4. Ian Fontanilla 16-03.00. Triple jump—3. Ian Fontanilla 33-06.00.

Girls

200 meters—4. Jaclyn Steenerson 30.20. 400 meters—1. Jaclyn Steenerson 1:11.90. 100 meter hurdles—2. Sophie Scrabeck 22.23.

Shot put—1. Ellie Miller 27-01. Discus—2. Ellie Miller 88-08, 6. Emma Colombo 58-00. Javelin—2. Emma Colombo 98-02, 3. Sophie Scrabeck 84-03. High jump—1. Jaclyn Steenerson 4-06, 3. Sophie Scrabeck 4-0.

At home on March 21, the Comet boys and girls finished in second place against five other teams. The boys earned 115 points and the girls had 114.

Boys

100 meters—2. Faaoso Tutu’u 11.92. 200 meters—6. Corey Gregory 26.16. 800 meters—2. Monte Schell 2:17.30. 1600 meters—4. Kolby Glenn 5:12.75. 110 meter hurdles—4. Josh Chadwick 19.04. 300 meter hurdles—5. Ian Fontanilla 52.48. 4x100 relay—2. Corey Gregory, Faaoso Tutu’u, Antonio Nolan, Cody Condon 47.28. 4x400 relay—3. Kolby Glenn, Monte Schell, Corey Gregory, Antonio Nolan 4:09.36.

Discus—6. Cody Condon 81-06. Javelin—1. Cody Condon 123-10, 2. Vince Fauver 120-00, 5. Caleb Haataia 97-01. High jump—1. (three way tie) Faaoso Tutu’u 5-08, 4. Monte Schell 5-06, Josh Chadwick 5-02. Pole vault—1. Cody Condon 11-00, 2. Caleb Haataia 9-00. Long jump—1. Faaoso Tutu’u 18-10.50. Triple jump—2. Ian Fontanilla 33-06.00, 4. Kolby Glenn 28-02.50.

Girls

100 meters—3. Echo Cenci 14.38, 4. Jaclyn Steenerson 14.48. 200 meters—4. Echo Cenci 29.57, 5. Steenerson 30.06. 400 meters—2. Cenci 1:08.89, 3. Steenerson 1:09.36, 5. Grace Hunt 1:14.65. 800 meters—4. Hunt 3:11.82

100 meter hurdles—4. Sophie Scrabeck 21.66.

Shot put—1. Lillian Zimmerman 33-04, 4. Ellie Miller 27-0. Discus—1. Miller 92-06, 2. Zimmerman 33-04, 4. Cenci 56-10. Javelin—3. Scrabeck 88-08, 4. Emma Colombo 83-03. High jump—2. Steenerson 4-10, 3. (tie) Zimmerman 4-08. Pole vault—1. Scrabeck 7-0, Grace Hunt 5-06

Naselle will head to Ilwaco today (Thursday) to compete in a Pacific League meet.

 

Reader Comments
(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2019