The Wahkiakum County Eagle - Established as The Skamokawa Eagle in 1891

Merz sets discus record

 

April 22, 2021

Wahkiakum Mule Jansi Merz set a new school record in the discus on April 15.

The Wahkiakum Mules traveled to Elma on April 15 to compete against athletes from Chief Leschi and Elma high schools. Jansi Merz set a new Mule record in the discus with a throw of 130-08.

On April 13, the Mules hosted three teams, including the Naselle Comets, at a track and field meet on Tuesday, April 13.

Results for the Mule and Comet boys:

100 meters-2. Trenton Stephens, NAS 12.08, 5. Jayden Ding, NAS 12.83; 200 meters-1. Jacob Johnson WAH 25.38, 2. Landon Nielsen WAH 26.27, 4. Ding NAS 27.32, 5. Brayden Colombo NAS 27.37, 6. Riley Thorsen NAS 27.40; 800 meters-1. Derek Suomela NAS 2:37.63, 4. Jacob Pakenen NAS 2:56.84, 5. Biel Galve WAH 3:14.46, 6. Daniel Spisla-Hongel WAH 3:29; 1600 meters-2. Malcolm Schell NAS 5:43, 3. Jacob Johnson WAH 5:53, 6. Nathan Garrett WAH 6:01; 3200 meters-1. Garrett WAH 14:15.46; 110 meter hurdles-2. Josh Chadwick NAS 21.78; 300 meter hurdles-2. Chadwick NAS 52.13; 4x100 relay-2. Jordan Lopez, Chadwick, Colombo, Stephens NAS 51.70, 3. Jacob Johnson, Jerimyah Johnson, Rossi, Nielsen WAH 51.90; 4x400 relay-2. Suomela, Pakenen, Chadwick, Schell NAS 4:31.89; Shot put-1. Eli Moon WAH 38-03.25, 2. Tyler Kirkman NAS 32-04, 3. Thorsen NAS 31-08, 4. Jerimyah Johnson WAH 29-02, 5. George Wilson NAS 28-04.5; Discus-1. Moon WAH 107-10, Kirkman NAS 94-02, 4. Colombo NAS 83-11, 6. Schell NAS 70'; Javelin-1. Colombo NAS 123-04, 3. Kirkman NAS 111-11, 4. Nielsen WAH 111-05, 5. Moon WAH 109-05, 6. Jordan Lopez NAS 100-09; High jump-1. Suomela NAS 5-05, 3. Nielsen WAH 4-10, 4. Rossi WAH 4-04, 5. Galve WAH 4-02; Long jump-1. Stephens NAS 19', 3. Suomela NAS 15', 6. Jacob Johnson WAH 14'; Triple jump-3. Jerimyah Johnson WAH 27-03.

Results for the Mule and Comet girls:

100 meters-1. Echo Cenci NAS 13.23, 3. Nicole Steenerson NAS 16.0, 5. Maggie Creech Ware NAS 17.2; 200 meters-1. Cenci NAS 28.17, 4. Creech Ware NAS 36.14; 400 meters-1. Megan Leitz WAH 1:13.87, 2. Kaylin Shrives NAS 1:14.73; 100 meter hurdles-1. Cenci NAS 18.44, 2. Lilian Hale WAH 21.68, 3. Creech Ware NAS 22.19; 4x200 relay 1. Jansi Merz, Hale, Teylor Sauer, Leitz WAH 2:08.67; Shot put-1. Kamryn Watkins WAH 32-09.5, 2. Merz WAH 29-07, 3. Nalani Schultz WAH 29-04.5, 4. Shrives NAS 28-07.5, 5. Leitz WAH 26-06.5; Discus-1. Merz WAH 117-04, 2. Kimberlee Watkins WAH 94-09, 3. Schultz WAH 92-05, 4. Shrives NAS 79-02; Javelin-1. Emma Colombo NAS 100-05, 3. Shrives NAS 82-07, 4. Kamryn Watkins WAH 81-04, 5. Kimberlee Watkins WAH 765-08, 6. Reigha Niemeyer WAH 76-05; High jump-2. Sauer WAH 3-08; Long jump-2. Sauer WAH 12-03.

For the boys:

200 meters-4. Jacob Johnson 26.63; 800 meters-1. Nielsen 2:27.22; 1600 meters-3. Jacob Johnson 6:00.97; 3200 meters-1. Garrett 13.21.88; 4x100 relay-2. Wahkiakum 56.72; Shot put-2. Moon 41-3; Discus-1. Moon 110; Javelin-2. Nielsen 117, 4. Garrett 88-2; High jump-1. Nielsen 5-6, 3. Jacob Johnson 5-2, 4. Rossi 4-8; Long jump-4. Spisla-Hongel 11-1.

For the girls:

400 meters-1. Leitz 1:11.19; 100 meter hurdles-3. Hale 21.22; 4x200 relay-1. Wahkiakum 2:06.6; Shot put-2. Kamryn Watkins 33-4.5, 3. Schultz 31-5.5, 4. Merz 29-1; Discus-1. Merz 130-8, 2. Kamryn Watkins 95-2.5, 3. Schultz 91-2, 4. Kimberlee Watkins 89-1; Javelin-1. Kamryn Watkins 85-9, 2. Niemeyer 84-8, 3. Deschayni Nielsen 77-3, 4. Schultz 73-3.

 

Reader Comments(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2020

Rendered 05/07/2021 09:12