The Wahkiakum County Eagle - Established as The Skamokawa Eagle in 1891

Track & Field

 


Compiled by Diana Zimmerman

May 3: Wahkiakum at the Pirate Classic

Girls teams: Adna 103, Toledo 91, Morton/White Pass 78, Ocosta 52, Pe Ell 38, Wahkiakum 35, Winlock 28, Onalaska 22, Wishkah Valley 17, Washington School for the Deaf 12.

400m — 3. Megan Leitz 1:09.59 PR. Shot put — 2. Reigha Niemeyer 26-02.5, 4. Lilian Hale 24-08.5. Javelin — 1. Niemeyer 110-6 PR. Long jump — 5. Hale 12-0.75.

Boys teams: Toledo 151, Morton/White Pass 102, Onalaska 85, Adna 74, Pe Ell 53, Wahkiakum 48, Ocosta 44, Winlock 42, Washington School for the Deaf 6, Wishkah Valley 2, Centralia 1.

200m — 2. Landon Nielsen 24.57 PR. 400m— 2. Nielsen 54.16 PR. Shot put — 4. Gabe Moon 35-5. Discus — 2. Moon 111-02. Javelin — 4. Wayne Harrison 139-5 PR, 6. Nielsen 136-8. High jump — 3. Nielsen 5-4.

May 3: Naselle at the Pacifc County Invite, Ilwaco

Boys teams: Naselle 174.5, South Bend 97, Raymond 92, Ilwaco 86, North River 38.5, Willapa Valley 22.

100m — 3. Trenton Stephens 11.8. 200m — 1. Stephens 23.8 PR, 6. Jayden Ding 25.8. 400m —1. Derek Suomela 56.6, Brandon Kincaid 58.8 PR. 800m — 1. Malcolm Schell 2:21.1 PR. 1600m — 1. Jacob Pakenen 5:28.9.

110m hurdles 1. Josh Chadwick 17.8. 300m hurdles 1. Chadwick 45.5 PR. 4x100 relay — 3. Ding, Chadwick, Riley Thorsen, Suomela 49.3. 4x100 throwers relay — 1. Tyler Kirkman, Arvid Ross, Elmer Toftemark 53.6, 2. Kincaid, Schell, Pakenen, George Wilson 55.1. 4x400 relay 1. Chadwick, Kincaid, Stephens, Ding 3:56.7. Shot put — 2. Kirkman 37-2 PR, 4. Thorsen 35-7.5. Discus 2. Kirkman 118-6, 4, Brayden Colombo 109-5, 6. Thorsen 106-8. Javelin —1. Stephens 154-1 PR, 2. Colombo 139-8.5, 4. Kirkman 126-5. High jump — 1. Suomela 5-6, 3. Kincaid 5-4. Pole vault — 4. Pakenen, Ding 9-6, 6. Colombo 9. Long jump — 3. Suomela 18 PR.

Girls teams: Willapa Valley 148, Ilwaco 107, Raymond 98, South Bend 92, Naselle 40, North River 21.

.200m — 6. Alyssa Leonard 32.5 PR. 100m hurdles 2. Echo Cenci 17.4 PR, 6. Maggie Creech Ware 20.7 PR. 4x100 relay — 2. Cenci, Creech Ware, Leonard, Mylee Dunagan 58.4. Pole vault — 4. Cenci 6-6 PR. Triple jump — 2. Cenci 29-11, 3. Dunagan 26-6, PR, 4. Leonard 26-1 PR.

May 6 : Naselle at Ridgefield

Naselle boys placed 12th in a field of 30 teams with 24 points.

Boys results: Discus — 3. Kirkman 128-6 PR, High jump — Stephens 5-10, 5. Suomela 5-10, Long jump — 5. Stephens 19-11.

 

Reader Comments(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2021

Rendered 05/21/2022 14:52