High School Track & Field

 


Compiled by Diana Zimmerman

May 13: Wahkiakum at Central 2B League Championships in Rainier

Boys’ teams: Rainier 115, Toledo 102, Napavine 76, Morton/White Pass 73, Kalama 66, Onalaska 53, Adna 53, Stevenson 39, Winlock 31, Wahkiakum 25, Toutle Lake 23.

400m — 4. Landon Nielsen 54.01 PR, Shot put — 6. Gabe Moon 37-10.5, Discus — 4. Moon 134-1 PR, High jump — 1. Nielsen 5-8.

Girls teams: Stevenson 120, Rainier 100.5, Kalama 87, Morton/White Pass 82, Adna 78.5, Toledo 62, Napavine 40.5, Wahkiakum 29, Toutle Lake 23, Onalaska 19.5, Winlock 16.

400m — 6. Megan Leitz 1:08.92 PR, 100m hurdles — 4. Lilian Hale 19.84 PR, Shot put — 2. Reigha Niemeyer 29-10 PR, 6. Hale 26’ PR, Javelin — 1. Niemeyer 103-6.

May 11: Naselle at 1B DR Sub-District Championships in Raymond

Boys teams: Naselle 190, Mossyrock 116, Pe Ell 64, Willapa Valley 53, North River 33, Washington School for the Deaf 33, Mary M. Knight 16, Wishkah Valley 4.

400m — 1. Derek Suomela 54.68 PR, 800m — 2. Malcolm Schell 2:23.31, 1600m — 2. Jacob Pakenen 5:34.92, 3200m — 5. George Wilson 15:37.35, 110m hurdles — 2. Josh Chadwick 17.57, 300m hurdles — 2. Chadwick 49.05, 4x100m relay — 2. Jayden Ding, Riley Thorsen, Brandon Kincaid, Chadwick 49.27, 4x400m relay — 1. Ding, Chadwick, Kincaid, Suomela 3:55.03, Shot put — 1. Tyler Kirkman 37-7 PR, 5. Thorsen 36-3, Discus — 1. Kirkman 123-1, 2. Schell 110-5, 4. Brayden Colombo 103-7, 5. Elmer Toftemark 100-7, Javelin — 1. Trenton Stephens 146-3, 2. Colombo 132-1, 6. Kirkman 121-4, High jump — 1. Stephens 5-10, 2. Suomela 5-6, 6. Kincaid 5’, Pole vault — 2. Ding 10-6, 3. Pakenen 9-6, 4. Colombo 8’, Long jump — 1. Stephens 19-5, 2. Suomela 17-2.5, Triple jump — 1. Stephens 37-4, 2. Ding 36-10.5.


Girls teams: Willapa Valley 148, Mossyrock 110, Naselle 66, Pe Ell 36, North River 34, Washington School for the Deaf 20, Wishkah Valley 5.

100m — 3. Echo Cenci 13.72, 100m hurdles — 2. Cenci 17.38 PR, 3. Maggie Creech Ware 21.35, 4x100m relay — 2. Alyssa Leonard, Creech Ware, Mylee Dunagan, Cenci 1:00.23, High jump — 2. Dunagan 4’, Pole vault — 3. Cenci 7-6, 4. Creech Ware 5-6, Long jump — 3. Dunagan 12-2.75 PR, Triple jump — 2. Leonard 26-11 PR, 3. Dunagan 26-3.5.


 

Reader Comments(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2021