Track and Field

 

March 30, 2023



The Wahkiakum Mules track team attended a 1B/2B/1A meet in Onalaska last Thursday along with five other teams from around the region.

Top six finishers for the Mule boys include:

200 meters — 5. Declan Hendricks 26.7; 400 meters — 2. Landon Nielsen 56.94; 800 meters — 5. Daniel Spisla-Hongel 2:42.35; Shot put — 1. Nielsen 42-6; Discus — 5. Marek Wynn 85-5; Javelin — 4. Nielsen 97-2; Long jump — 1. Nielsen 18, 6. Spisla-Hongel 13-4.

Top six finishers for the Mule girls include:

200 meters — 5. Jade Mahitka 33.06.

The Mules head to Adna for their next meet on Thursday (today).

The Naselle Comets participated in a 1B/2B/1A meet at Mossyrock last Thursday with seven other teams. Team scores were reported, and Naselle took fourth place in boys’ competition with 73 points and fifth place in girls’ competition with 73.5 points.

Top six finishers for the Comet boys include:

200 meters — 5. Jayden Ding 26.37; 800 meters — 2. Derek Suomela 2:18.20; 4x100 meter relay — 4. Jason Gardner, Tyler Kirkman, Brayden Colombo, Justin Money 52.42; 4x400 meter relay — 3. Ding, Monty, Jacob Pakenen, Suomela 4:34.52; Discus — 2. Kirkman 121-5, 3. Elmer Toftemark 108-4; Javelin — 3. Kirkman 119-3; High jump — 1. Suomela 5-6; Long jump — 1. Suomela 18-3; Triple jump — 2. Ding 36-7.

Top six finishers for the Comet girls include:

100 meters — 3. Mylee Dunagan 13.95; 200 meters — 2. Bella Colombo 29.9, 5. Desirae Gifford 36.51; 400 meters — 2. Bella Dunagan 1:16.94; 100 meter hurdles — 3. Colombo 19.4; 4x100 meter relay — 5. B. Dunagan, M. Dunagan, Gifford, Colombo 1:03.79; Shot put — 5. Paige Haataja 25-3; Discus — 6. Haataja 64-10; High jump — 2. M. Dunagan 4-8, 3. B. Dunagan 4-6; Long jump — 1. M. Dunagan 13-8, 5, Jessica Underhill 9-8.

The Comets head to Ilwaco for their next meet on Thursday (today.)

 

Reader Comments(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2024

Rendered 04/23/2024 08:24